Zapewne wielu z was stoi przed dylematem wyboru tematu swojej pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej. Zadajecie sobie pytanie: jaki ……. wybrać temat? czy temat ………… będzie łatwy do obrony? itp. Ten post jest dla was.

Dostajemy wiele maili z prośbą o pomoc w wyborze tematu pracy. Oczywiście każdemu z was staramy się pomóc. Ponieważ w wielu mailach pytania się powtarzają spróbuje w niniejszym poście pokrótce opowiedzieć o tej ważnej fazie w pisaniu pracy naukowej.

Otóż po pierwsze wybór tematu nie należy do spraw łatwych, musisz zdać sobie z tego sprawę i postępować niezwykle delikatnie i w sposób przemyślany.

Jeżeli nie należysz do ambitnych nie wybieraj ambitnego tematu. Jeżeli zależy Ci tylko i wyłącznie na zaliczeniu, wybierz temat do którego możesz uzyskać pomoc – kolegów, promotora, pracowników naukowych itp. Wybierz temat do którego znajdziesz literaturę, bogaty w źródła (także w Internecie) i będziesz mógł przeprowadzić badania.

Jeżeli promotor kiwa przecząco głową, odradza Ci tę problematykę, zrobisz dobrze jak przemyślisz sprawę jeszcze raz. Zastanów się, nie wybieraj tematów z góry skazanych na niepowodzenie. Nie podejmuj tematów utopijnych.

Radzę wybierać tę tematykę z którą jesteśmy związani chociaż emocjonalnie. Idealne sytuacje gdzie student interesuje się daną tematyką i jednocześnie piszę z niej pracę zdarzają się niezbyt często i wymagają co najmniej szczęścia i dobrego promotora. Ułatw więc sobie sprawę, wybierz dziedzinę z której czujesz się mocny, w której masz już jakieś doświadczenie i sukcesy. Tylko w ten sposób zwiększasz znacznie swoje szanse na napisanie dobrej pracy. Tutaj kłania się także znajomość literatury przedmiotu. To absolutnie kluczowa sprawa. Znając nawet wyrywkowo literaturę z zakresu pracy nie musisz dochodzić do wielu wniosków metodą prób i błędów. Niezwykle irytujące jest bicie głową w mur, czy wyważanie już otwartych drzwi.

Aspekt ekonomiczny. Zbierając literaturę, czy realizując już badania musisz przygotować się na pewne koszty – koszty dojazdu, koszty materiałów, koszty eksploatacyjne i inne. Skalkuluj więc koszty już na etapie wstępnym.

Idź do biblioteki, zapuść wyszukiwarkę, spójrz na swoje materiały – podejmij wstępną decyzję. Odczekaj parę dni, prześpij się, przeanalizuj ponownie plusy i minusy. Zajrzyj na naszą stronę do sekcji, przepraszam do kategorii, PRZYKŁADOWE TEMATY PRAC, dobra koniec z tą reklamą, i odpowiedz sobie ostatecznie na pytanie: Realizuje ten temat, tak czy nie?