Pisanie prac – tematy prac licencjackich, licencjat, prace licencjackie, praca licencjacka

Pisanie24.com to blog służacy pomocą każdemu kto zmaga się z pracą licencjacką, inżynierską, magisterską, czy dyplomową.

Już kiedyś popełniłam podobny tekst. Post przypadkowo zniknął z naszego serwisu. Natrafiłam jednak na jego kopię i postanowiłam ponownie wstawić. Trochę go unowocześniłam wedle Waszych pytań. Mam nadzieję, że będzie pomocny i admin go nie usunie.

Zasady przygotowywania prac dyplomowych możemy podzielić na wymagania merytoryczne, formalne, redakcyjne i organizacyjne. Uczelnie określają wymagania merytoryczne niezależnie od siebie. Jest to przeważnie zbiór zasad obowiązujących w tym aspekcie na danej Uczelni określających na przykład normy jakie powinien spełniać temat pracy – wymagania merytoryczne. Wymogi formalne są przeważnie bardzo do siebie zbliżone na różnych Uczelniach. Określają one obowiązujące na danej Uczelni zasady konstrukcji pracy, struktury pracy, objętości itp. Największe pole do popisu jest na polu tzw. wymagań redakcyjnych. Na jednej uczelni stosujemy numerowanie po prawej, na drugiej po środku, a na trzeciej tylko do góry.

Wracając do meritum mogłabym napisać, że każda praca magisterska, czy licencjacka powinna pogłębiać wiedzę studenta, zachęcać do badań, że musi prowadzić do oryginalnych rozwiązań  itd. Nie jesteśmy jednak na Uczelni. Prawda jest taka, że podstawowym warunkiem udanej pracy dyplomowej (czytaj obronionej) jest to by jej temat był zgodny z kierunkiem i specjalnością studiów oraz zainteresowaniami studenta (piszącego). Nie może być jednak tak by student nie wiedział o czym pisze lub by temat pracy odbiegał od kierunku studiów. Z drugiej strony temat pracy powinien posiadać cechy istotności i aktualności  oraz odpowiadać treściom jakie chcemy zawrzeć w pracy. Praca powinna mieć charakter empiryczny rozwiązujący konkretny problem. „Opisówki” są już obecnie rzadkością, spotyka się je na kiepskich Uczelniach. Praca powinna być pisana w sposób zwięzły, bez zbędnego wodolejstwa, bo to prędzej czy później wyjdzie na jaw. Czytaj dalej »

Mamy już marzec. Dzień jak każdy, ale mam dzisiaj ochotę na porządki. Tym razem zajmę się tematami z politologii.
Sytuacja międzynarodowa w ostatnich latach jest dynamiczna. Do obecnych od lat problemów takich jak terroryzm, doszedł cyberterroryzm. Dużo mówi się o globalizacji. Mamy też obecność w Iraku, Afganistanie i ciągle żywy konflikt w Korei. Ostatnie dni to rewolucja w państwach północno-afrykańskich.
Wszystko to ma odbicie w wybieranych przez Was tematach. Oto lista najpopularniejszych tematów prac licencjackich i magisterskich z politologii.

 

Wizerunek polityczny XYZ podczas walki o prezydenturę w 2010 roku.
Rola kampanii wyborczej w wyborach samorządowych/prezydenckich na przykładzie XYZ.
Kreowanie wizerunku politycznego na przykładzie propagandy Trzeciej Rzeszy/propagandy stalinowskiej/reżimu północno-koreańskiego/irańskiego.
Cyberterroryzm/terroryzm/fundamentaliści islamscy po 11.09.2001.
Globalizacja szansą czy zagrożeniem dla świata/dla państw rozwijających się/państw arabskich/Rosji/USA/UE/Polski. Czytaj dalej »